Studenti

Chystáš se do světa? Hledáš stáž, brigádu nebo práci?
Vyplň si životopis a založ evropský pas dovedností.

Proč Europass-životopis?

Při cestě do Evropy za prací nebo studiem Ti pomůže dobře prezentovat to, co umíš, bez ohledu na to, zda jsi školu už dokončil nebo ne. Životopis je zdarma, on-line a dostupný ve všech jazycích EU.

Tvůj případný zaměstnavatel nebo pracovní agentura, u které budeš hledat práci, to ocení. Zaměstnavatel z Europass-životopisu lépe pozná, co umíš. Vyplníš v něm svoje pracovní zkušenosti a všechny dovednosti včetně počítačových, technických, sociálních nebo organizačních. Blýsknout se můžeš i kurzy nebo školeními, které jsi absolvoval/a.

Pokud Ti Tvoje škola spolu s maturitním vysvědčením nebo výučním listem předala také Europass-dodatek k osvědčení, přilož ho k životopisu.

Umíš dobře jazyky?
Připrav si také svůj Europass-jazykový pas. Sem na základě vlastního hodnocení podle úrovní (A1–C2) vyplníš, jak mluvíš, píšeš a rozumíš v angličtině, němčině nebo dalších cizích jazycích. Nemusíš dokládat žádný certifikát nebo zkoušku. Budeš tak detailně informovat o všech svých jazykových dovednostech v jednom či více jazycích. Jednoduše se ohodnotíš sám/a. Hned a on-line.

Jak dokumenty získáš?
Na stránkách www.europass.cz najdeš všechny formuláře ke stažení i k on-line vyplnění. Pokud si nebudeš vědět rady s vyplněním, můžeš nakouknout do vzorových příkladů předvyplněných Europass-životopisů i Europass-jazykových pasů. Ukaž, co umíš! Nebudeš sám, Europass-životopis si dosud vyplnilo přes 35 milionů lidí v celé EU. Připrav si také svůj Europass!

Chceš studovat v zahraničí?
Informace o studiu v Evropě, ověřené a na jednom místě, najdeš na portálu vzdělávacích příležitostí Ploteus (http://ec.europa.eu/ploteus/home_cs.htm). Informace můžeš najít i na Evropském portálu pro mládež (www.europa.eu/youth), Eurodesk, kde najdeš konkrétní nabídky práce, studia nebo brigád ve světě (www.eurodesk.cz) nebo stránky IRIS (www.iris.siu.no).

Praktické informace o studiu, práci nebo dobrovolnictví v zahraničí najdeš v publikacích vydaných v roce 2015 ve spolupráci s NICM a Eurodeskem.