Činnost NCE

Národní centra Europass jednotlivých států EU jsou prvním kontaktním místem pro jednotlivce či organizace, kteří/které chtějí získat podrobné informace o Europassu nebo si Europass pořídit. Jejich činnost koordinuje Evropská komise a CEDEFOP.

Činnosti NCE:

  1. koordinují vydávání dokumentů Europassu
  2. propagují Europass a jeho jednotlivé dokumenty
  3. poskytují informace o Europassu a kontakty na poradenská pracoviště
  4. vytváří a spravují národní informační systém o Europassu
  5. podílejí se na vytváření evropské informační sítě Europassu

Kontakty na všechna evropská NCE

NCE ČR koordinuje vydávání dokumentů Europassu v České republice. V případě Europass-životopisu a Europass-jazykového pasu jde zejména o poskytování informací, jak vyplnit elektronické formuláře, které jsou volně dostupné na internetu. NCE ČR spolupracuje s národními agenturami evropských programů mobilit, školami a dalšími organizacemi při vydávání dokumentů Europass-mobilita. Pokud jde o Europass-dodatky k osvědčení, které se tvoří v Národní ústavu odborného vzdělávání, NCE ČR je prostředníkem při vydávání těchto dokumentů a zajišťuje jejich distribuci školám i jednotlivcům. Vydávání dokumentů Europass-dodatek k diplomu je ve výlučné pravomoci vysokých škol a vyšších odborných škol. Ke všem dokumentům NCE ČR poskytuje desky Europassu.

Zájemci mohou kontaktovat centrum prostřednictvím on-line dotazů, telefonicky nebo přijít osobně do klientského centra, které je pro veřejnost otevřeno ve všedních dnech 9 – 12 hod. a 13 – 15 hod.

NCE ČR spolupracuje s poradenskými institucemi v celé oblasti odborného vzdělávání a trhu práce, zejména se sítěmi Euroguidance a Eures. Poradí zájemcům, kterou instituci mají dále kontaktovat, a to zejména v případě plánování zahraničního pobytu. NCE ČR také pořádá konference, informační semináře, vydává letáky, brožury a jiné informační materiály.