27.09.2015Novinky v životopise

V roce 2015 se v životopise Europassu objevilo několik novinek, se kterými bychom Vás rádi seznámili.

Volitelné nastavení loga Europassu

Nově si můžete vybrat, zda chcete mít ve svém životopisu zobrazené logo Europassu. Po kliknutí na Možnosti vlevo dole lze zvolit zobrazení nebo vynechání loga Europassu. Pro uchazeče o práci v zahraničí doporučujeme logo Europassu ponechat.

Snazší nahrání životopisu do online editoru

Pokud chcete nahrát životopis do online editoru a ten si upravit, můžete to nyní udělat jednoduše metodou „drag and drop“ – tedy soubor (např. pdf) uložený ve svém počítači si chytnete myší a přetáhnete do online editoru (v případě vyplnění životopisu např. na adresu https://europass.cedefop.europa.eu/editors/cs/cv/compose). Soubor se Vám poté rovnou načte a můžete ho upravovat.

Lepší dostupnost životopisu pro zrakově postižené

Europass reaguje na požadavky různých cílových skupin, letos konkrétně na dostupnost dokumentů Europassu pro zrakově postižené lidi. Ve spolupráci se školou pro slepé v Thessaloniki proto vznikla šablona životopisu, která se bude letos testovat a která je dostupná na adrese http://europass.cedefop.europa.eu/accessibility/en/cv-template/. Instrukce k vyplnění životopisu jsou zatím pouze v angličtině, šablony jsou k dispozici v anglickém a francouzském jazyce.

Nová kolonka Digitální dovednosti

V životopise Europassu v sekci Osobní dovednosti se letos nově objevila kolonka „Digitální dovednosti“. Na českém trhu práce jsou v současné době používány spíše termíny IT, ICT, případně počítačové dovednosti, které jsou pro zaměstnavatele, personalisty i samotné uchazeče o práci srozumitelné. Digitální dovednosti zahrnují kromě IT dovedností ještě dovednosti spojené s používáním dalších digitálních zařízení, jako jsou smartphony, tablety atd. Vzhledem k tomu, že kolonka v životopise s názvem „Digitální dovednosti“ je nyní v testovacím a pilotním režimu, doporučujeme používat nadále označení IT, příp. ICT dovednosti a popisovat je způsobem popsaným v článku Jak do životopisu uvést IT dovednosti. Pokud si chcete otestovat své počítačové dovednosti, vyplňte si zdarma IT fitness test 2015 až do 31.12. 2015.