07.02.2018Jak zaujmout zaměstnavatele a napsat kvalitní životopis a motivační dopis?

V únoru 2018 jsme aktualizovali rady a tipy pro uchazeče o práci a další studium doma nebo v zahraničí. Vycházejí z konzultací s personalisty a odpovídají současné situaci na trhu práce.

Nabízíme vám praktické rady, jakým způsobem zaujmout zaměstnavatele, jak napsat životopis a motivační dopis tak, abyste jimi oslovili personalisty a řádně prokázali, že se hodíte na nabízené místo. Najdete tu také články o tom, jak se připravit na pohovor nebo jak a kde hledat práci v zahraničí.

Vzhledem k zájmu klientů Národního centra Europassu a uživatelů webu Europassu jsme vedle obecnějšího článku Jak napsat životopis připravili i podrobné rady, jak vyplnit jednotlivé části životopisu, např. jak vyplnit vzdělání a pracovní zkušenosti nebo jak vyplnit osobní, jazykové nebo IT dovednosti. Všechny články jsou doplněny příklady vyplněných dokumentů pro vaši inspiraci.

S dokumenty Europassu můžete sestavit své kompletní portfolio, pomocí kterého ukážete zaměstnavateli vše, co máte za sebou a co jste se dosud naučili – jaké máte vzdělání, pracovní zkušenosti včetně brigád, jaké jste absolvovali stáže a co už umíte. Vedle životopisu a motivačního dopisu, který si vyplňuje každý sám v on-line editorech, můžete doložit a jasně popsat také svou kvalifikaci pomocí dodatků: dodatku k osvědčení v případě středního vzdělání a dodatku k diplomu, máte-li vyšší odbornou nebo vysokou školu. Pokud jste absolvovali stáž v zahraničí nebo máte dobrovolnickou zkušenost, lze je prokázat pomocí dalších dvou dokumentů Europassu – mobility a mobility pro dobrovolníky.