05.02.2018Jak ukládat a sdílet Europass-životopis

Životopis Europassu vyplníte v on-line editoru dostupném na https://europass.cedefop.europa.eu/editors/cs/cv/compose.

Uložení životopisu

Vyplněný nebo rozpracovaný životopis, který ještě budete chtít dále upravovat, si uložte do svého počítače nebo zašlete na svůj e-mail ve formátu pdf+Europass XML. Uložení v tomto formátu vám umožní, abyste si životopis kdykoliv znovu nahráli do on-line prostředí a zde ho jednoduše upravili. On-line editor kvůli ochraně osobních údajů žádná data na webu neukládá.

Vytvořený životopis si samozřejmě můžete uložit i ve formátu Word, jeho formátování zůstane zachované.

Jestliže si v on-line editoru budete vytvářet i motivační dopis (příklady vyplněného motivačního dopisu a více informací naleznete na http://www.europass.cz/motivacni-dopis/, nepřehlédněte, že editor ukládá automaticky životopis a motivační dopis do jednoho dokumentu. V posledním kroku před uložením tedy nezapomeňte vyznačit, že chcete každý dokument uložit zvlášť. Každý dokument posílejte vždy odděleně ve formátu pdf. (Před posláním je také lepší uložený životopis přejmenovat, aby bylo v názvu pouze vaše jméno a případně jazyková verze – např. Vomáčka_CV_česky).

Sdílení životopisu na servery Monster, Xing a Eures

Kromě uložení do svého počítače můžete v on-line editoru životopis rovnou sdílet na tři servery – Monster, Xing a Eures.

Monster je klasický pracovní portál s nabídkami práce, jehož součástí je i databáze životopisů, kterou prohlíží potenciální zaměstnavatelé. Na základě umístění životopisu na takovém portálu vás celkem rychle může oslovit mnoho firem i personálních agentur. Pokud ale máte jasno v tom, jakou práci hledáte, je lepší posílat životopis cíleně.

Xing je pracovní sociální síť, která je rozšířená hlavně v německy mluvících zemích. Jestliže uvažujete o zaměstnání v Německu nebo Rakousku, doporučujeme sem svůj profil umístit.

Pro ty, kdo hledají práci v Evropské unii, je užitečný portál Eures, který sdružuje nabídky úřadů práce v Evropě a zároveň disponuje databází životopisů, která je přístupná registrovaným zaměstnavatelům. Můžete zde tedy vystavit svůj životopis, projít si nabídky práce a zároveň využít poradenské služby pro práci v EU.

Příklad vyplněného životopisu studentky VŠ s vyplněním úrovně EQF.

Další rady a tipy pro vyplnění životopisu:


Životopis EuropassuRady a tipy vycházejí z konzultací s personalisty (leden 2018).