02.02.2018Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis je důležitý dokument, ve kterém máte možnost upozornit na své silné stránky a zdůraznit zkušenosti a dovednosti, které jsou na dané místo potřeba. Proto by měl být vždy vytvořený přímo podle pozice, na kterou reagujete. Pokud je takových pozic více, vytvořte si i víc motivačních dopisů, vždy podle požadavků, pracovní náplně a společnosti, která zaměstnání nabízí.

Jak poslat motivační dopis

Motivační dopis můžete poslat buď v těle e-mailu, nebo jako samostatnou přílohu spolu s životopisem. Pro personalisty jsou přijatelné obě varianty. Vložíte-li motivační dopis do textu e-mailu, máte větší jistotu, že si ho personalista přečte. U některých pracovní nabídek je však výslovně uvedeno, aby případní zájemci zasílali spolu s životopisem i motivační dopis (často například přímo v angličtině). V takovém případě přiložte motivační dopis jako přílohu. Můžete využít formát Europass-motivačního dopisu, který je zdarma dostupný on-line na http://www.europass.cz/motivacni-dopis/.

Proč právě motivační dopis Europass?

Europass nabízí uživatelsky přívětivé on-line prostředí, ve kterém můžete motivační dopis jednoduše vytvářet. Přípravou motivačního dopisu vás velmi podrobně provedou rady a příklady v on-line editoru. Podobu motivačního dopisu (například jaké údaje budou uvedeny v záhlaví) si můžete jednoduše přizpůsobit vlastním představám. Nevyplněné kolonky se ve výsledném motivačním dopise nezobrazí. Formulář je přehledně rozdělen do tří částí a u každé z nich najdete nápovědu s mnoha příklady, které vás zároveň navedou k tomu, co do motivačního dopisu napsat po obsahové stránce. Nabídka ustálených výrazů a spojení se hodí hlavně pro psaní motivačního dopisu v cizím jazyce. Celý formulář je dostupný ve 27 jazykových verzích, takže si zde bez dlouhého hledání vytvoříte motivační dopis v jakémkoli evropském jazyce. V případě, že si motivační dopis uložíte ve formátu pdf+Europass XML, můžete ho kdykoliv do on-line editoru znovu nahrát a upravit.

Jak dlouhý má být motivační dopis?

V motivačním dopise toho není potřeba psát mnoho, polovina strany A4 je dostatečná. Vaším záměrem je zaujmout personalistu, ne ho odradit dlouhým textem. To však neplatí pro případy, kdy má firma ohledně obsahu speciální požadavky. Některé společnosti se chtějí už v úvodní komunikaci dozvědět o kandidátovi co nejvíc. Mohou tedy požadovat, abyste v motivačním dopise popsal např.: na jaké projekty jste hrdí, co vás v poslední době zaujalo ve vašem oboru a proč, nebo jaké jsou vaše vize s ohledem na danou pozici. V tomto případě si nemusíte délku dopisu tolik hlídat, personalista se čtením obsáhlejšího textu počítá.

Jak strukturovat motivační dopis?

V současné době se na pozice reaguje nejčastěji formou e-mailu, formát motivačního dopisu proto už není tak striktně daný. Motivační dopis by měl mít jednoduché záhlaví (stačí např. vaše jméno nebo nadpis Motivační dopis). Pokud je u pozice uvedený kontakt, použijte přímé oslovení, komu je dopis určený. Začněte ho tím, o jakou pozici se ucházíte (uveďte stejný název, pod jakým pozici firma inzerovala) a je dobré uvést i zdroj, kde jste ji našel.

Hlavním sdělením motivačního dopisu by mělo být, čím je pozice zajímavá pro vás a čím byste mohl firmu zaujmout vy. Uveďte tedy, proč o pozici žádáte a čím vás zaujala. Zároveň zdůvodněte, proč si myslíte, že jste ten správný kandidát. Napište, co firmě můžete nabídnout, jaké jsou vaše předpoklady (odborné i osobnostní) pro tu konkrétní pozici. Motivační dopis může výraznou měrou zvýšit vaše šance o zařazení do výběrového řízení, takže je dobré zdůraznit ty znalosti a předpoklady, které se na vypsanou pozici vyžadují. I když využijete nápovědu a některé nabízené výrazy z on-line editoru Europassu, snažte se, aby text nebyl pouhým soupisem frází. Motivační dopis by měl být osobitý, aby z něj personalista získal o vás určitou představu.

Motivační dopis slouží také jako prostor pro vysvětlení toho, co není zřejmé z životopisu – např. pokud měníte obor, vysvětlete vaši motivaci, i kde jste získal znalosti pro danou pozici (volnočasové aktivity, rekvalifikační a jiné kurzy atd.). Případně pokud si hledáte práci po delším čase od ukončení posledního zaměstnání/studia, vysvětlete, co jste během té doby dělal a jaké nové dovednosti jste získal.

Na závěr nezapomeňte napsat, že se těšíte na osobní setkání, a připojte své kontaktní údaje.

Jak motivační dopis Europassu uložit?

Jestliže si v on-line editoru budete vytvářet životopis i motivační dopis, nepřehlédněte, že editor ukládá automaticky životopis a motivační dopis do jednoho dokumentu. V posledním kroku před uložením tedy nezapomeňte vyznačit, že je chcete uložit zvlášť. Posílejte je vždy odděleně ve formátu pdf. Před posláním je také lepší dokumenty přejmenovat, aby bylo v názvu pouze vaše jméno a jazyková verze – např. Vomacka_MD_česky).

Kdy formát motivačního dopisu Europassu nepoužívat?

Pokud hledáte práci například v administrativě, na úřadě nebo v tradiční obchodní společnosti, doporučujeme použít standardní formát motivačního dopisu, který odpovídá platné normě pro úpravu písemností. Už tato úprava o vás vypovídá, že se vyznáte v obchodní a úřední formální komunikaci. Příklad motivačního dopisu: Asistentka

Vzor motivačního dopisu – Pracovník v sociálních službáchRady a tipy vycházejí z konzultací s personalisty (leden 2018).