08.11.2018Jak má vypadat tvé portfolio?

Dokončuješ školu a chceš získat svou první práci, lepší brigádu nebo chceš dál studovat? V každé situaci budeš potřebovat prokázat, kdo jsi a co umíš – napsat životopis a sestavit své portfolio.

Co do porfolia patří? Především životopis, dále motivační dopis a také všechny certifikáty a další doklady o tom, co ses naučil a co umíš. Do portfolia tak můžeš dát například certifikát o tvých jazykových dovednostech (např. TOEFL, FCE z angličtiny nebo DELF z francouzštiny), doklad o studijní stáži v zahraničí nebo ukázku své práce. K prokázání svých dovedností a znalostí můžeš využít dokumenty Europassu. Mobilita a mobilita pro dobrovolníky se hodí absolventům, kteří hledají svoje první zaměstnání a mají za sebou jakoukoliv zahraniční nebo dobrovolnickou stáž. Pokud máš zájem o práci, brigádu nebo studium v zahraničí, je užitečné k životopisu připojit i dodatek k osvědčení (pro absolventy středních škol) nebo dodatek k diplomu (pro vysokoškoláky a absolventy vyšších odborných škol).

Jak takové portfolio sestavit? Jednoduše a online. Životopis a motivační dopis si napíšeš sám. Zvolíš-li pro tyto dokumenty formát Europassu, budou ti při jejich vyplňování v on-line formulářích (editoru) nápomocné rady včetně konkrétních ukázek. Dokumenty se ti také samy naformátují. Doklad o mobilitě (studijní, pracovní nebo dobrovolnické stáži) ti vystaví organizace, která tě vyslala na stáž, ve spolupráci s hostitelskou organizací a Národním centrem Europass. Dodatek k osvědčení dostaneš buď ve škole, nebo o něj zdarma požádej přes databázi dodatků dostupné na https://edo.europass.cz/.

A jak má portfolio vypadat? Inspirovat se můžeš ve vzorovém portfoliu dokumentů fiktivní studentky VŠ Karolíny Mrázkové (23 let), které obsahuje životopis, mobilitu pro dobrovolíky a dodatek k osvědčení.

Více informací najdeš na www.europass.cz.

Další rady a tipy