06.06.2014Jak do životopisu uvést IT dovednosti

Informační gramotnost je nutností v životě současného člověka a nároky na IT dovednosti postupně narůstají. Víte ale, jak si je zaznamenat do životopisu a prokázat je u pohovoru?  

Pokud se ucházíte o práci, stáž nebo brigádu, je dobré své IT dovednosti umět pořádně prodat. Evropský formulář životopisu obsahuje v oddíle Schopnosti, znalosti a dovednosti kolonku počítačové znalosti a dovednosti. Ty je dobré uvést podrobně, včetně stupně schopností a výčtu programů, ve kterých umíte pracovat. Ve vyplněném vzorovém životopise Europassu je například uvedeno:

Počítačové znalosti a dovednosti: velmi dobré uživatelské dovednosti  v prostředí Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, Project), v internetovém vyhledávání, schopnost práce s účetními (MRP), směnárenskými (Apis) a rezervačními (Galileo) programy.

Pokud nevíte, jak IT dovednosti do životopisu vyplnit, pomůže vám Slovník dovedností a kompetencí DISCO, který nabízí více než 104 000 termínů a 36 000 vzorových frází popisujících dovednosti a kompetence v 11 evropských jazycích. Na adrese disco-tools.eu/disco2_portal si vpravo nahoře kliknete na vlajku podle požadovaného jazyka a pak si rozkliknete + u klíčových dovedností a kompetencí, kde se vám nabídnou mj. i počítačové dovednosti a kompetence. Zde se můžete inspirovat při popisu vašich IT dovedností do životopisu, najdete tu např. následující popisy dovedností:

 • kontrolovat správnost vstupních dat
 • pracovat s programy systému Windows
 • provádět operace vstupu a výstupu dat
 • provozovat informační systémy
 • vkládat data a soubory dat do počítačových aplikací

 

   Zkuste si test IT dovedností

   Některé dokumenty Europassu si vyplňují uživatelé sami on-line a rozvíjejí tak své IT dovednosti. Europass se proto připojuje do celoevropské kampaně e-Skills for job 2014, která si klade za cíl propagovat mezi mladými lidmi oblast ICT. V rámci kampaně si můžete například vyzkoušet zdarma test vašich IT dovedností IT Fitness nazvaný „Víš, jaký je rozdíl mezi bitem a bytem?“ Test je dostupný na webové stránce www.itfitness.cz. Tento test je k dispozici ve dvou variantách – pro ZŠ a SŠ, přičemž si oba může vyzkoušet kdokoli, kdo si chce ověřit své znalosti v počítačovém prostředí. Doteď se testu zúčastnilo téměř 9000 lidí s průměrnou úspěšností 46 %.  Testování IT dovedností probíhá již potřetí, v roce 2010 i 2012 se účastnilo testování kolem 30 tisíc lidí.

   V rámci kampaně e-Skills for job 2014 se konají různé akce, např. v květnu se Europass představil na akci Ajťáci na Arcigu v Arcibiskupském gymnáziu v Praze s přednáškou „Jak vyplnit životopis s IT dovednostmi“. Další akce kampaně najdete na http://www.itfitness.cz/cs/akce/.