29.03.2016Hledáte práci v zahraničí? Vložte svůj životopis Europassu na portál EURES

Od prosince 2015 lze online vyplněný životopis Europassu jednoduše vložit na EURES – Evropský pracovní portál mobility a zařadit ho tak do databáze životopisů, mezi kterými (nejen) zahraniční zaměstnavatelé vybírají vhodné kandidáty na různá pracovní místa v Evropě.

Jak na to? V online editoru dostupném na adrese https://europass.cedefop.europa.eu/editors/cs/cv/compose kliknete po vyplnění životopisu na tlačítko „sdílet“ v pravém sloupci a poté vyberete možnost „umísti na EURES“. Tím se Váš životopis zařadí do databáze životopisů na portálu EURES, a zpřístupní se tak zaměstnavatelům, kteří jsou na tomto portálu registrováni.

Co je EURES?

EURES je sítí spolupráce, která usnadňuje volný pohyb pracovníků v rámci 28 zemí EU a Švýcarska, Islandu, Lichtenštejnska a Norska zejména poskytováním konkrétních informací a pomoci při zaměstnávání v zahraničí. Své služby poskytuje prostřednictvím portálu a sítě sestávající z přibližně tisíce poradců EURES, kteří jsou v každodenním kontaktu s uchazeči o zaměstnání i zaměstnavateli z celé Evropy.

V březnu 2016 bylo v nabídce portálu EURES https://ec.europa.eu/eures/public/cs/homepage více než 1,1 milionu pracovních míst, 240 tisíc životopisů a více než 6 tisíc zaregistrovaných zaměstnavatelů. Podle statistiky je v evidenci EURES portálu v současnosti nejvíce uchazečů o práci číšníka/číšnice, učitele jazyků, barmana a hotelové recepční. Zájem je dále o pozice administrativních pracovníků, překladatelů, ale také architektů nebo pracovních míst v IT oborech. Lidé registrovaní na EURES portálu chtějí nejčastěji pracovat ve Velké Británii, v Německu a ve Švýcarsku, nejvíce uchazečů o práci v zahraničí je z Itálie, Španělska a Rumunska.

Další propojení Europassu a EURES portálu

Kromě výše uvedené možnosti umístění životopisu Europassu je propojení možné ještě dalšími dvěma způsoby:

  1. Pokud si chcete vytvořit životopis přímo na portálu EURES, jednou z možností je nahrát sem již vytvořený životopis Europassu přímo z Vašeho počítače, a to ve formátu PDF či XML. Po registraci na portálu na adrese https://ec.europa.eu/eures/public/cs/homepage zvolte možnost „Vytvořit životopis“ a poté možnost 2: Importovat životopis z aplikace Europass. Poté si jednoduše vyberete soubor ze svého úložiště, např. v počítači, a kliknete na tlačítko „importovat“. Dostanete se do Průvodce importem životopisu, kde si můžete upravit jednotlivé položky a doplnit položky „mé zaměstnání“ a „dovednosti“.
  2. Přímo na EURES portálu si můžete vytvořit životopis Europassu. Po vytvoření životopisu kliknete na tlačítko „Europass“ a poté zvolíte možnost „Stáhnout“. Vytvoří se Vám životopis ve formátu Europassu ve Vámi zvoleném formátu (Microsoft Word, OpenOffice, PDF, Europass XML).