23.09.2013Evropský den jazyků a Česko mluví anglicky – příležitosti otestovat si jazykové dovednosti

Ve čtvrtek 26. září proběhne potřinácté Evropský den jazyků. Rok 2001 prohlásila Rada Evropy za Evropský rok jazyků a od té doby se každý rok 26. září slaví Evropský den jazyků ve 45 členských zemích Rady Evropy. Evropský den jazyků je oslavou jazykové rozmanitosti v Evropě a podporou znalosti většího počtu jazyků. Všude v Evropě se konají akce, které se snaží lidi povzbudit ke studiu jazyků a ke zlepšení jazykových dovedností.

V České republice se budou konat akce v Praze, Pardubicích nebo Kroměříži. Kupříkladu chcete-li zjistit, jak jste na tom s angličtinou, přijďte do British-Council (Bredovský dvůr, Politických vězňů 13, Praha 1), od 9 do 12 hodin si tam můžete vyzkoušet kvíz a absolvovat rozřazovací testy z angličtiny. Milovníky Apeninského poloostrova bude určitě zajímat pozvánka do Italského kulturního institutu, který pro zájemce připravil program na celé dopoledne, namátkou od 9.30 do 10.00 si můžete prohlédnout sídlo institutu nebo od 10.50 do 11.30 absolvovat Vaši „první lekci italštiny“, promítat se bude i film Pinocchio Roberta Benigniho (na akci je třeba si předem zamluvit účast).

Mezi 16.-18.hodinou se v pasáži Lucerna bude konat zajímavá akce Speak-dating: vyzkoušejte si dvanáct cizích jazyků, na které budete mít možnost se pohodlně usadit a vyzkoušet si konverzaci ve dvanácti cizích jazycích s jejich učiteli. Za Vaši snahu Vás nemine odměna. Další akce k Evropskému dni jazyků budou probíhat po celé Evropě.

Česko mluví anglicky

Společnost ETS Global ve spolupráci s autorizovanými jazykovými školami a akademickými institucemi připravuje zajímavý projekt CZECH REPUBLIC SPEAKS ENGLISH (Česko mluví anglicky), který proběhne ve dnech 25.–30. listopadu 2013. Pokud se zúčastníte, máte možnost si ověřit svoji úroveň angličtiny, zdarma si vyzkoušet mezinárodně uznávanou zkoušku, a obdržíte certifikát o účasti v projektu s uvedením dosažené jazykové úrovně podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (A1 – C2). Více informací o projektu, včetně institucí a jazykových škol, kde se můžete zaregistrovat k účasti, najdete ZDE. Uzávěrka registrací je 31. října 2013. Další možností, jak ohodnotit svoje jazykové dovednosti, je online aplikace Evropského jazykového portfolia.