20.10.2014Dodatek k osvědčení pomáhá lidem najít práci v zahraničí

Pokud se chystáte pracovat v zahraničí, může se Vám stát, že po Vás bude personalista nebo zaměstnavatel požadovat Europass – dodatek k osvědčení. Jde o dokument, který dostává více než polovina absolventů českých středních škol k vysvědčení nebo výučnímu listu, a to v českém a anglickém, německém nebo francouzském jazyce. Na rozdíl od vysvědčení, kde jsou pouze známky, jsou na dodatku uvedeny obecné a odborné kompetence absolventa, jeho možné profesní uplatnění nebo dosažená úroveň jeho kvalifikace. V zahraničí pomáhá lidem prokázat dosažené vzdělání a získat práci.

S pořízením dodatku a jeho využitím v zahraničí mají zkušenosti klienti Národního centra Europass (NCE), kteří už s jeho pomocí našli práci a kteří se s námi podělili o své příběhy.

Jak a proč si dodatek pořídit?

Pokud patříte mezi absolventy, kterým jejich škola Europass nepořizuje, nebo jste absolvovali před vznikem Europassu v roce 2005, můžete si o dodatek zažádat i jednotlivě. Tuto možnost využívá v České republice téměř 200 lidí ročně. Velkou výhodou Europassu je to, že jeho pořízení je zdarma. To oceňují i klienti NCE, které zdarma vydává dodatky k osvědčení už téměř deset let. Například Martin Grülling využil dodatek při shánění práce ve Velké Británii. Protože poplatky za zprostředkování práce u nás považoval za nehorázně vysoké, reagoval přímo na nabídky zaměstnavatelů. K získání práce potřeboval podle svých slov doklad o vzdělání uznatelný v zemích EU, a proto si pořídil dodatek k osvědčení. „Vámi vyhotovený Europass mi postačoval při pohovoru a byl pro zahraničního zaměstnavatele velmi vítaný a plně dostačující,“ říká M. Grülling. To potvrzují i další držitelé dodatku k osvědčení. „Bez mezinárodního osvědčení jste v cizí zemi jako bez vzdělání,“ tvrdí Erik Bergmann, „proto jsem rád, že jsem tuto možnost na internetu objevil a mohl použít v praxi ve Velké Británii, kde byla moje kvalifikace oceněna na podobné úrovni, jako bych tam vystudoval.“

Velká Británie, ještě spolu s Německem, jsou země, kde dodatek k osvědčení lidé nejvíce potřebují a kde ho zaměstnavatelé nejčastěji vyžadují. Uchazeči o práci se s požadavkem na pořízení dodatku setkali jak u personálních agentur, které tím podmiňovaly zařazení uchazeče do své databáze, tak u zaměstnavatelů, kteří ho požadují zejména k pohovoru. Lidé se o možnosti usnadnění komunikace se zaměstnavatelem prostřednictvím Europassu dozvídají i např. na německých úřadech práce. A další zkušenost s Europassem, tentokrát z Německa: Kamila Danešová se před časem rozhodla žít v Německu a po návštěvě úřadu práce zjistila, že vzhledem k odlišnému vzdělávacímu systému není jednoduché v jiné zemi vysvětlit, že i studium odborné školy může být zakončeno maturitou. Předložení dodatku k osvědčení jí usnadnilo vysvětlování, jaké dosažené vzdělání má a co všechno umí.

Zaměstnavatelé a personalisté podle držitelů dodatku k osvědčení, kteří si o něj zažádali v posledních třech letech, oceňují na tomto dokladu především údaje o získaných odborných kompetencích držitele a údaje o úrovni jeho dosaženého vzdělání podle Evropského rámce kvalifikací (EQF) nebo podle ISCED (mezinárodní klasifikace, která zařazuje vzdělávací programy podle úrovně vzdělávání a oboru vzdělání).

Europass může pomoci ke změně kvalifikace

Dodatek k osvědčení lze využít nejen při hledání práce, ale například i v dalším vzdělávání nebo studiu. To potvrzuje další držitel dodatku, Petr Tropschuh, který žije od roku 2004 v německém Mnichově, kde několik let jako vyučený autoklempíř pracoval z nedostatku jiných příležitostí v gastronomii, tedy jiném oboru, než se vyučil. Jeho vzdělání z ČR mu totiž v Německu neuznali a na vzdělání tam neměl peníze. V roce 2006 začal pracovat na letišti v Mnichově a chtěl se stát leteckým mechanikem. „Přes internet jsem nasel centrum Aero Bildungs, kde mě poprvé upozornili na možnost získat Europass, a díky němu jsem mohl nastoupit do kurzu Letecký mechanik, který jsem dostal zaplacený od Úřadu práce v Mnichově,“ popisuje svou cestu P. Tropschuh, který v současné době pracuje u E.I.S. Aircraft München a se svou prací je velmi spokojen.

Pokud i Vy toužíte vycestovat do zahraničí za prací či studiem a chybí Vám vhodný doklad, kterým byste prokázali své dovednosti a schopnosti, můžete si zažádat o vystavení dodatku k osvědčení. Konkrétní informace najdete na www.europass.cz. Dodatek Vám zdarma vystavíme v co nejkratší možné době.