Stejně jako si hledáš práci v České republice, se můžeš pokusit sehnat si zaměstnání v zahraničí. Po vstupu ČR do Evropské unie je to v mnoha zemích velmi jednoduché, alespoň co se týče administrativních procedur. Většinou stačí registrace na cizinecké policii a v systému zdravotního a sociálního zabezpečení. V zemích mimo EU je situace různá, ale většinou je nutné pracovní vízum nebo povolení a záleží na konkrétní zemi, jak těžké ho bude získat.
Kde hledat
Většinou je vše jednodušší, pokud jsi s budoucím zaměstnavatelem domluven předem, neboť budeš vědět, do čeho jdeš. Pokud chceš pracovat v zemích, kde je potřeba pracovní povolení, bude zajištění zaměstnavatele předem nutnou podmínkou pro získání tohoto povolení, jinde to pomůže při vyřizování dalších formalit. Pokud si zaměstnavatele předem nezajistíš, můžeš samozřejmě za hranice vyrazit také a práci si shánět teprve na místě. Výhodou bude více možností, kde hledat, lepší orientace na místním pracovním trhu a také možnost osobně se účastnit pracovních pohovorů. Na druhou stranu musíš mít finanční prostředky na dobu, než si práci seženeš, a samozřejmě je nutné počítat i s tím, že třeba práci podle svých představ neseženeš vůbec.
Internet
Nejsnazší možností, jak hledat práci, je internet. Na něm nalezneš spoustu vyhledávačů a databází, v nichž můžeš vyhledávat podle různých kritérií:
- místa práce
- profese
- typu či délky pracovního poměru
Kromě toho můžeš do databází zadat také svůj životopis a naopak čekat, až se zaměstnavatel ozve sám. Využít můžeš vyhledávače nejen české, ale i zahraniční. Existují databáze celosvětové, ale i pro konkrétní země či oblasti. Nalézt lze také vyhledávače a databáze určené pouze pro jednotlivé profese. Na internetu najdeš i personální agentury, které ti práci v zahraničí nejen vyhledají podle tvých požadavků, ale i zprostředkují.
Podle zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. za to od tebe nemohou agentury vyžadovat poplatek. Poplatek musí být přijímán za jiné služby (například pomoc s vyřízením formalit nebo zajištění dopravy na místo práce), a ne za pouhé zprostředkování práce. Seznam vyhledávačů práce a personálních agentur roztříděných podle zemí a profesí nalezneš na www.nicm.cz – práce v zahraničí.
EURES
K výběru zaměstnání můžeš využít též úřady práce cizí země. V zemích EU by k tobě měly přistupovat stejně jako ke svým občanům. Při úřadech práce ve všech členských zemích EU/EHP a Švýcarsku funguje síť EURES (Evropské služby zaměstnanosti), jejímž úkolem je usnadňovat mezinárodní mobilitu pracovních sil. To znamená, že se zaměřuje přímo na zaměstnávání osob za hranicemi jejich země. Speciálně vyškolení EURES poradci ti pomohou s nalezením vhodné pracovní pozice i s dalšími souvisejícími záležitostmi, poradí, jaké formality bude potřeba vyřídit před odjezdem do zahraničí a při návratu zpět do ČR (http://portal.mpsv. cz/eures/navrat), a poskytnou ti informace o životních a pracovních podmínkách v dané zemi.
Kde hledat informace?
- Evropský portál pracovní mobility www.eures.europa.eu
- Český portál www.eures.cz
- Akce pořádané sítí EURES – viz Kalendář
- E-mailový, telefonický, osobní kontakt s EURES poradci
Např. Evropský portál pracovní mobility www.eures.europa.eu obsahuje databázi volných pracovních míst všech zemí sítě EURES, přičemž tato místa sem zaměstnavatelé vkládají s vědomím, že budou nabízena zahraničním zájemcům ze zemí EU/EHP a Švýcarska. Pracovní pozice navíc prověřují místní úřady práce. Databázi nalezneš na internetu spolu s databází životopisů, kam můžeš vložit i ten svůj. Další podrobné informace o jednotlivých členských zemích získáš v sekci o životních a pracovních podmínkách států EU (přechodná období, registrační postupy, způsoby hledání práce, kontakty na důležité instituce apod.).
Jak žádat o zaměstnání
Najdeš-li nabídku, která tě zaujala, prvním krokem bude oslovit zaměstnavatele. Pro komunikaci s ním ti pomůže, když budeš dobře prezentovat to, co umíš, jaké máš jazykové znalosti a jakou máš motivaci k získání práce. Většinou oslovíš zaměstnavatele e-mailem a při prvním kontaktu mu v e-mailu napíšeš, proč tě vybraná pozice zaujala. Do přílohy e-mailu přiložíš svůj životopis a motivační dopis, případně další dokumenty v jazyce cizí země. Pro práci v zahraničí je vhodné použít evropský formát životopisu – Europass, který nabízí přehledný, strukturovaný a v Evropě jednotný formát životopisu, který lze snadno a zdarma vyplnit online, je dostupný ve všech jazycích EU a v zemích EU je tento formát vítán. Europass nově nabízí i jednotný a online vyplnitelný formát motivačního dopisu. Pokud si nebudeš vědět rady s tím, jak životopis a motivační dopis napsat, pomohou ti návody a vyplněné vzory dostupné na internetových stránkách většiny personálních agentur nebo na www.europass.cz.
Při dalším kontaktu se zaměstnavatelem pak budeš nejspíše potřebovat doložit svou kvalifikaci – a to jak dosažené vzdělání, tak pracovní zkušenosti. K tomu ti pomohou vedle získaných certifikátů a osvědčení další dokumenty Europassu – dodatek k osvědčení, dodatek k diplomu, jazykový pas a doklad o mobilitě.
Střední vzdělání je možné doložit prostřednictvím Europass – dodatku k osvědčení. Ten jsi mohl získat na střední škole nebo si o něj můžeš zažádat online na adrese edo.europass.cz. Dodatek je vydáván zdarma, je dostupný v češtině a vybrat si můžeš ze tří cizojazyčných verzí (angličtina, němčina nebo francouzština) a doplňuje formální středoškolské osvědčení (maturitní vysvědčení, výuční list nebo vysvědčení o závěrečné zkoušce) konkrétními informacemi o tom, jaké jsi ve škole získal odborné a obecné kompetence, jaké je tvé možné profesní uplatnění nebo jaká je úroveň tvého vzdělání v mezinárodním měřítku (údaj o EQF a ISCED).
Co se týče akademického vzdělání, vysoké školy dnes již automaticky vydávají tzv. dodatek k diplomu v anglickém jazyce, který má mezinárodní využití a který usnadňuje pochopení dosaženého vzdělání a jeho uznání doma i v zahraničí. Při hledání práce je většinou nutné doložit jazykové znalosti, což lze nejlépe udělat formou mezinárodně uznávaných jazykových zkoušek, které můžeš uvést do životopisu a k životopisu pak přiložit získané certifikáty a další doklady o získaných zkouškách. Své jazykové zkušenosti a dovednosti můžeš ohodnotit a zachytit také v Europass – jazykovém pasu.
Pokud jsi absolvoval studijní, pracovní nebo dobrovolnickou stáž, můžeš zažádat o vystavení Europass-mobility u organizace, která tě na stáž vyslala. Europass-mobilita je dokument, který zaznamenává cíl stáže a schopnosti a dovednosti, které jsi na stáži získal.
Informace o tom, jak získat či vyplnit online dokumenty Europassu, najdeš na www.europass.cz.
Zaměstnavatel může požadovat i další případné doklady podle svého rozhodnutí, pokud ale profese patří v dané zemi mezi tzv. regulované profese, nebude jejich posouzení záviset pouze na něm. U regulovaných profesí (např. daňový poradce) je totiž potřeba nechat si kvalifikaci schválit místním uznávacím orgánem. Ten pak rozhoduje, zda je tvé vzdělání a praxe dostatečné a zda máš právo danou profesi v zemi vykonávat. Obvykle se jedná o profese související se zdravotnictvím nebo vzděláváním, některé specializované dělnické profese apod. a o jejich uznávání rozhoduje příslušná vzdělávací instituce, profesní komora apod. Více o uznávání kvalifikací na www.eures.cz a www.msmt.cz, www.enic-naric.net.
Kontakty na uznávací orgány v zemích EU najdeš na www.enic-naric.net. Země mimo EU mají své vlastní předpisy, o nichž získáš informace na jejich velvyslanectvích a příslušných ministerstvech. Kontakty nalezneš na www.mzv.cz – státy a území.
Text článku je součástí brožury Práce v zahraničí, vydané NICM a Eurodesk ve spolupráci s Europassem v roce 2015.
Brožura je ke stažení na adrese http://www.europass.cz/kontakt/ke-stazeni/