06.08.2013Červencový Evropský Magazín s tématem (Ne)zaměstnanost mladých

Červencové číslo Europass-Magazine (dříve Europass-Newsletter) se věnuje jako hlavnímu tématu (ne)zaměstnanosti mladých. Problémy hlásí především jižní země unie (Španělsko, Řecko, Portugalsko, částečně Itálie), což jsou ekonomiky v recesi. Jednou z přičin potíží na trhu práce je nesoulad mezi nastavením systémů vzdělávání a odborného výcviku v těchto zemích a potřebami národních ekonomik. Řada mladých lidí proto z těchto zemí odchází za prací jinam, což dále do budoucna negativně ovlivní ekonomický vývoj v postižených zemích (např. ve Španělsku už kvůli krizi odešlo více než 300.000 lidí). Každopádně Evropská unie má nástroje na využití potenciálu migrujících obyvatel – jedním z nich je i Europass, který pomáhá usnadňovat mobilitu a podporuje uznávání, transparentnost a validaci kvalifikací. Podrobně čtěte na str. 2-4 nového magazínu.

Pomoc v praxi

Na stránkách 5-6 se pak dozvíte, jak pomáhá Europass zcela konkrétním lidem, seznámíte se s Paulem, kterému kromě Osvědčení v oboru opravy motocyklů pomohl také Europass-životopis, k němuž osvědčení přiložil (nahrál), ale nejen to, do evropského pasu dovedností Paul nahrál také ukázky tří opravených motorek, které dal během prázdnin do kupy, a hned první pracovní pohovor byl pro něj úspěšný. Majitel ocenil jeho flexibilní životopis i ukázky vlastní práce. Příběh milovníka italských motorek Paula tím ale nekončí, právě naopak pokračuje italskou zápletkou, je v tom i láska, ale nechte se překvapit, jak vše dopadne (dočtete se v magazínu). Co můžeme prozradit je, že Paul postupně získá i další dokomenty Europassu – mobilitu, jazykový pas a dodatek k diplomu.

Dále se magazín zaobírá například dosavadními vztahy EU s nově přistoupivším členem – Chorvatskem (str.10) nebo květnovým setkáním Národních center Europass v nizozemském Groningenu (str.11).

Europass v akci

Ale je tam toho mnohem víc, takže čtěte celý magazín a chcete-li nás vidět v akci, podívejte se na náš kalendář plánovaných akcí.